MOD: Jak na CTF
31.01.2007 - 17:55,
(Autor: tomoxm)
Tento obšírny tutoriál od autora HunCZ vás naučí ako urobiť MP mapku Capture The Flag (CTF).

Jako první budeme dělat vlajku kterou kradete. Udělej script_model pravým klik a napiš do script - model. Pak vyvolej její entitní hodnoty stlačením 'N' a dopiš následující klíče a hodnoty:

Key: model
Value: xmodel/mp_ctf_flag_usa60

Key: script_gameobjectname
Value: ctf

Key: target
Value: axis_ctf_pickup

Key: targetname
Value: ctf_flag_allies

Dobrá, postavte vlajku kde ji chcete mít. Další co potřebujeme udělat je pravým klikem a mp_gmi_ctf_flag, umístěné v mp - gmi_ctf_flag. Nastav její entity hodnoty a klíče následujícně:

Key: script_gameobjectname
Value: ctf

Key: target
Value: yourname001 (tento jeden může být vyplněn defaultně, pro každý případ (mapu) stejně)

Key: targetname
Value: axis_ctf_pickup

Pak uděláme toto: Vzpomeňte si, jakou hodnotu jste dali 'target' protože ji potřebujeme zachovat trvale. Dále přiděláme další (jiný) script_model, a dáme mu následující klíče a hodnoty:

Key: model
Value: xmodel/mp_ctf_flag_usa40

Key: script_gameobjectname
Value: ctf

Key: target
Value: allied_drop

Key: targetname
Value: ctf_flag_allies_mobile

Právě jsme udělali vlajku, kterou hráč nese když sebere nepřátelskou vlajku. Dobrá, další krok je udělat pár triggerů. První, pravý klik a trigger_multiple z trigger_multiple. Udělejte ho štíhlý, asi 12 x 12 jednotek. Pak pokračujte do Textures - common a dejte mu trigger caulk a my víme že něco dělá. Teď 'N' a nastavit entity hodnoty a klíče:

Key: script_gameobjectname
Value: ctf

Key: targetname
Value: allied_drop

Hotovo. Udělej vysoký trigger tak, že je vyšší než mobilní vlajka kterou jsme udělali předtím. Teď copy ten trigger spacem ale udělej ho menší. Udělej malou krychli která bude umístěna vevnitř triggeru udělaném před chvílí. Aplikuj na něj odlišnou texturu (original caulking) a pak ho přemísti směrem ke dnu druhého triggeru aby to vyhlíželo nějak takhle:

image001


A teď bychom měli mít pohyblivou vlajku, vysoký trigger a krychli triggeru, všechno uděláno a uspořádáno, něco takového pro usnadnění postupu a lepší funkci při hře:

image002


Dobrá, teď dál. Ještě máme co dělat! Okopírujme vysoký štíhlý trigger který jsme udělali a vyvolejme jeho hodnoty stlačením 'N'. Jediná věc kterou změníme je:

Key: targetname
Value: axis_ctf_pickup

(to jsme užili u allied_drop). Tak, teď okopírovat kopii (hehe), a zmenšit ji do stejné velikosti jako malá krychle kterou jsme udělali na začátku (od oka, nemusí být specifická (stejná) velikost). Znovu, dát Origin texturu a 'N' a udělat tu stejnou změnu.

Key: targetname
Value: axis_ctf_pickup

Tak, měli bychom mít následující:

image003


Dobrá, v tom obrázku nahoře vidíme modrý box, který je mp_gmi_ctf_flag a vidíme vysokou vlajku na jejím vrcholu. Pak vidíme vysoký štíhlý trigger s oranžovým boxem vlevo od ní. Pak vidíme kratší vlajku (mobilní) a vidíme vysoký štíhlý trigger s malým boxem. Sečteno, dva triggery, které jsou v páru na stejné výši s pohyblivou vlajkou mají target-name stejné jako allied_drop a dva triggery v páru na stejné výši s vysokou nepohyblivou vlajkou, oba mají targetname nastavené jako axis_ctf_pickup.

Dobrá, teď potřebujeme udělat nový trigger_multiple pravým klikem a dát trigger - multiple. Udělejte krychli (udělejte ji poněkud větší než ty malé krychle které jsme udělali, ať je pak můžete rozlišit) a pokračujte otexturováním „Original caulk“. Pak nastavte její hodnoty jako následující:

Key: script_gameobjectname
Value: ctf

Key: targetname
Value: yourname002

Vzpomeňte si zpětně na druhý krok, kdy jsme nastavili jednu hodnotu „yourname001“? Dobře, tady musíme dát pozor. Nepotřebujeme tyto dva s párovat (sjednotit). Jinak řečeno, budeme potřebovat tyto spárovat s něčím jiným, tak pozor aby jste dali targetname dobře.

Další krok! Teď pohněte velice opatrně vším co jste vytvořili ale držte každý trigger a vlajku spárovaný, tak se můžeme lehko vrátit a přesunout ho. Teď pravý klik někde a udělat nový trigger_multiple z trigger_multiple. Pak ho otexturujte s „trigger caulk“ kdy my víme že to je trigger, a přenastavte ho tak že obklopí oblast ve kterém hráči vrátí nepřítelské vlajky. Teď vyvolejte trigger entity hodnoty stlačením ‘N’ a vložte následující:

Key: script_gameobjectname
Value: ctf

Key: target
Value: yourname002

Takže naše základna nakonec vypadá v mapě jako moje:

image004


OK, teď musíme udělat spawny. Alright, začněte pravým klikem, a jděte do mp - uo_spawn_allies. Vložte chlápka do mapy a vložte následující klíč:

Key: script_gameobjectname Value: ctf

Umístěte ho kde chcete, pak udělejte jeho kopie a rozmístěte ho ven. Spawny jsou místa, kde se budou hráči objevovat.

Pravý klik a udělat mp - uo_spawn_allies právě tak jako mp - uo_spawn_allies_secondary. Když jsem to zkoušel tak dokud jsem měl postavu uvnitř tak mě hra nechtěla mapu přepnout do CTF. Proto ho dejte kde chcete.

A jsme hotovi se základnou spojenců!! hurá!!

OK, dobrá zpráva je, že to v podstatě můžeme použít i pro Axis base, takže to půjde rychleji. Dále sledujte pozorně následující instrukce, jinak v tom budete mít zmatek a bordel.

Zkopírujte vše co jste vyrobili (9 objektů) – 1 modrý box, 2 vysoké tenké triggery, 1 vysoká vlajka, 1 krátká vlajka, 1 větší kostka a pak 1 velký trigger skrývající všechno. 1+2+2+1+1+1+1 = 9. Teď mezerník a přetáhněte to tam, kde chcete mít vlajku a základnu Němců. zde je místo, kde jste se možná mohli ztratit, ale jestliže jste postupovali jak jsem řekl a barvili si objekty jak jsem řekl, tak by to mělo být snadné.

První, když je všechno na místě (nebo zhruba v postavení) zrušte výběr a vyberte jen modrou kostku. Vložte (nebo editujte nějakou starou) následující klíče a hodnoty:

Key: target
Value: yourname002

Key: targetname
Value: allies_cft_pickup

Target, který jsme prve označili jako „yourname001“, změníme na „yourname002“. Targetname použitý jako axis_ctf_pickup změníme na allies_ctf_pickup (zkrátka zaměníme AXIS na ALLIES).

Hotovo. Teď vyberte vysokou vlajku která je spojena s modrou kostkou, a vložte následující:

model: změňte usa60 na ge60. Cesta jak to uděláme je levý klik na klíč modelu který je již vložen v krychli, a do kolonky Value dole pouze vymažte usa60 a napište ge60, pak enter a změny se promítnou do klíče.

To samé udělejte v „Target“. Udělejte target allies_ctf_pickup (změňte slovo "axis" na "allies").

S tímto jsme hotovi. Jděte na menší vlajku a tímto máte vzor jak edituji všechny klíče a hodnoty. Vše, co s tím dělám je, že pouze změním "axis" a udělám z něj "allies" nebo podobně. Tak teď ukončete modelování _ge40 spíše než _usa40. Také změňte tento targetname na _axis_ radši než _allies_ uprostřed targetname. Takže by to mělo být takhle:

Key: model
Value: xmodel/mp_ctf_flag_ge40

Key: targetname
Value: ctf_flag_axis_mobile

Hotovo. Teď vezměme dva triggery (jeden vysoký štíhlý a jeden krychlový) které jsou spojeny s krátkou vlajkou a změňte targetname z allies_drop na axis_drop. Teď ho odznačte a vyberte dva triggery spojené s VYSOKOU vlajkou a změňte targetname na allies_ctf_pickup místo of axis_ctf_pickup.

Dobrá, poslední maličkost se týká větší krychle, pamatuje si? Té nezávislé? Dobrá, vyberte ji a změňte targetname z „yourname002“ na „yourname001“.

Teď jen vyberte velký trigger než jím vše obklopíte a také změňte targetname z „yourname002“ na „yourname001“. Pak jsme hotovi.

Teď jen pravý klik a vlezte do mp_uo_spawn_axis, ujistěte se, že jste přidali klíč script_gameobjectname a hodnotu ctf, pak ji duplikujte tolikrát, kolik máte spawnů. Pak pravý klik a udělat mp_uo_spawn_axis a mp_uo_spawn_axis_secondary, a nepřidávat k nim script_gameobjectname.

Hotovo? NIKOLIV!!! Hahaha, ale tato poslední část je snadná. Pravý klik a přidat vaše CTF intermission. Pak jste hotovi!!! Zkuste si zahrát, bude to pracovat! Pro ty z vás, kdo nedělá mapy, vám vysvětlím, jak snadno použít CTF. Pravý klik na wireframe model, jít do mp - ctf_intermission na vrchu. Umístěte jej, nasměrujte ho čelem a uložte mapu.

Nakonec by mapa měla vypadat tak nějak jako na obr. dole. Všimněte si že tam jsou nějaké barevné linky spojující různé objekty které jsme vytvořili. Jestliže se vám neobjeví, nemáte to dobře. Měli by vypadat takhle:

image005


Vrchní fotka ukazuje pohled shora dolů na mapu a můžete vidět červené linky vedoucí z jedné základny do druhé. Pak na druhých jsou vidět oba dva konce na obou základnách. Jsou tam i jiné - jako příkladně linky, vycházející z triggerů k vlajkám - které nevidíte, ale měli by tam být.


Testování je bolestivé, jestliže to nedělá co má, udělejte to delší cestou: startem serveru na CTF Arnhem, pak vyvolejte konzolu a přemístěte mapu do vaší mapy a mělo by to pracovat. Z nějakého důvodu když jsem zkoušel nahrát mapu na hru typu CTF tak to jelo v DM. To bylo jen když jsem zkoušel moje BSP; když jsem z toho udělal soubor pk3 a spustil to ze hry tak to jelo...!

Doufám, že vám tento tutoriál pomohl. Je to VELMI DLOUHÉ vysvětlování krok po kroku. Nejlepší na tom je, že když to všechno s úspěchem uděláte, můžete si to uložit do ALL AS A PREFAB a použít to v jiných mapách bez nutnosti měnit „keys“ nebo „values“. Pouze to nahrajete, přetáhnete základny a šup! Hotovo! Mapa ála CTF!

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ:
Je nezbytnou nutností, že to musíte zkoušet S KAMARÁDEM. Jestliže jste postupovali dle tohoto návodu a testujete mapu sám, nebudete moci sebrat nepřátelskou vlajku. Důvodem je, že nejsou splněny základní technické požadavky vyplývající z módu CTF. To znamená, že musíš poslat soubor bsp příteli (nemůže ho automaticky stáhnout ze hry) a musíš mu vytvořit (nebo on sám) nezbytný adresář k umístění bsp a pak se teprve bude moci připojit na tvůj server s mapou. Musíte být každý v jiném mužstvu aby hra mohla začít a pak budete moci sebrat vlajku nepřátelskému týmu.

Mnoho zdaru!

Z originálu od Jdawgg z portálu „MODSonline.com“ pro stejné nadšence CoD mappers jako jsem já volně (rychle a v pracovní době) přeložil
T.hun@post.cz

 

Napísať otázku k tutoriálu

Meno: Dátum:
Kontrolný kód : 5 + sedem =