Prechod textúr (blending)
31.01.2007 - 17:54,
(Autor: tomoxm)
Ukážeme si ako používať pokročilejšie nástroje na editovanie patchov, aby ste mohli vytvoriť pekne vyzerajúci prechod povrchov.

V tomto tutoriály si ukážeme ako urobiť prechod z trávy na pôdu. Budeme si musieť spraviť tri patche terénu. Poďme na to. Spravme si brush rovnakej veľkosti čo do šírky a dĺžky.
Teraz ak máte tento brush vytvorený a označený chodte do menu "Patch" a vyberte položku "Simple Terrain Mesh". Bude sa vás to pýtať na hustotu terénu, pre tento tutoriál si zvolíme hodnoty 3/3 a klikneme na OK.

1


Takže teraz keď máme vytvorený náš prvý patch môžeme si ostatné vytvoriť kopírovaním. Označte ho a stlačte klávesu SPACE. Vytvorí sa vám kópia, presunte túto kópiu vedľa originálneho patchu. Skopírujte ho ešte raz a vytvorte tak rad z troch patchov.

2


Teraz pridáme textúry na patche. Aby sme mohli urobiť prechod textúr musíme použiť textúru ktorá bola nastavená na prechod (blending) a obsahuje alfa kanály (alpha channel). My teraz použijeme textúru trávy. Takže choďte do menu "Textures" v CoD Radiante a vyberte Normandy -> Ground. Týmto sa vám nahrajú všetky textúry z adresára textures/normandy/ground do prehľiadača textúr. Takže môžeme použiť hneď prvú textúru ktorá má názov "a_grass1". Aplikujte túto textúru na stredný a jeden bočný patch.

Teraz náš posledný neotextúovaný patch otextúrujeme s textúrou pôdy. Vyberieme si textúru z tej istej položky takže už len v prehliadačovi textúr choďte dole a vyberte "dirt@earth_2".

Určite ste si všimli že textúry na povrchu vyzerajú čudne, takže na ne použijeme funkciu cap čo nám tieto textúry dá do správnej polohy a umiestni ich správne. Urobíme to tak že s označenými textúrami stlačíme klávesu "S". Otvorí sa nám okno Surface Inspector. Kliknite na tlačítko "CAP" ktoré sa v tomto okne nachádza, a potom kliknite na "Cancel" pretože nechceme aby sa aplikovali iné nastavenia. Teraz by to malo vyzerať takto :

3


Teraz potrebujeme vytvoriť ďalší patch ktorý vlastne budeme blendovať (miešať). Môžeme to spraviť aj kopírovaním, takže si označme stredný patch a stlačme klávesu SPACE (medzerník) a presunme túto našu kópiu niekam dozadu pretože zatial ju používať nebudeme. Pozrite sa na obrázok :

4


Označme stredný patch (nie ten skopírovaný). Toto je patch s textúrou trávy na ktorom chceme urobiť prechod (blend) z trávy na pôdu. Na to aby sme to spravili potrebujeme namaľovať alpha na patch. S označeným stredným patchom stlačme klávesu "Y". Otvorí sa nám okno Advanced Patch Editing Options. Ako ste si mohli všimnúť je tam veľa nastavení. V tomto tutoriále si ukážeme len možnosť alpha funkcie. Pre ostatné funkcie prinesieme tutoriál neskôr. Vyberte možnosti "Flatten" a "Alpha". Taktiež nezabudnite odškrtnúť "Allow soft selection on unhighlighted patches" pretože chceme malovať len na označenom patchi. Pre ďališiu časť budeme používať 3D pohľad. Mali by ste vidieť niečo takéto :

5


Ako ste si mohli všimnúť v 3d pohľade vidíte kurzor ktorý určuje kde budete maľovať. Veľkosť tohoto kurzora môžete zmeniť v dialógovom okne, ale defaultné nastavenia nám teraz stačia. Držte klávesu "ALT" a kliknite a držte pravé tlačítko myši. Takto začínate maľovať alpha na body vašeho patchu. Môžete malovať len na bodoch patchu. Ak ste sa náhodou pomýlili a chcete alpha zmazať môžete použiť tú istú metódu ale s pravým tlačítkom. Chceme urobiť prechod z trávy na pôdu, takže budeme musieť urobiť transparentú pravú časť patchu aby ten prechod bolo vidieť (treba malovať pri tej strane kde bude pôda). Tu je obrázok ako by to malo vyzerať po skončení malovania alpha na patch :

6


Ak ste už prišli na koniec tohoto tutoriálu je všetko vporiadku posledné úpravy budú veľmi jednoduché. Zatvorte okno "Advanced Patch Editing Options window" stlačením klávesi "Y". Označte (nezabudnite odznačiť aby ste to nepresúvali všetko ale len to čo potrebujete) patch ktorý sme si vytvorili zo stredného a presunuli sme ho na bok. Otextúrujte ho s textúrou pôdy (tú istú ktorú sme použili na jeden bočný patch) a presuňte ho presne na miesto kde je stredný patch (ten na ktorý sme malovali alpha). Ak sa vám náhodou textúra neroztiahla na správne miesto použite funkciu "CAP" ktorú sme si už v tomto tutoriály urobili. Tutoriál je u konca a vy by ste mali mať vytvorené niečo takéto :

7


© HkySk8r187, IW Level Designer, preklad tomo.m

 

Napísať otázku k tutoriálu

Meno: Dátum:
Kontrolný kód : 5 + sedem =