Rozdelenie patchov
31.01.2007 - 17:49,
(Autor: tomoxm)
Rozdelenie Patch/Mesh.

Ukážeme si to na príklade bunkra. Podlaha bunkra je nižšia ako terén, takže potrebujeme odstrániť tú časť ktorá nám tam zavadzia, aby hráči mohli zísť dole do bunkra. Tento tutoriál neučí ako urobiť mesh alebo patch.

Takže máme spomínaný bunker. Ale nechceme prerobiť celý terén okolo tohoto bunkra ktorý je už hotový, ukážeme si ako na to.

vertex1


Poslúži nám na to príkaz "split" (čo znamená rozdeliť). Označíme mesh terénu (mriežku) a stlačíme klávesu "V". Týmto sa nám objavia body (vertices) na našej mriežke a budeme ich môcť editovať. Pozrite obrázok :

vertex2


Ako si môžete všimnúť že riadky a stĺpce mriežky terénu nie sú presne zarovno s naším bunkrom. Môžeme to napraviť veľmi rýchlo presunutím bodov. Podržte klávesu "SHIFT" a ľavým tlačítkom myši kliknite na stĺpec alebo riadok ktorých chcete presunúť a presunte ho na miesto aby priliehalo k vašemu bunkru.

Poznámka : Ak kliknete prvý krát označí sa stĺpec, ak kliknete druhý kráť označí sa riadok.

vertex3


Vždy sa snažte pracovať na mriežke, ak to ide. Ak sme už zarovnali riadky a stĺpce, sme pripravený na rozdelovanie (split) mriežky (mesh). Určite ste si všimli že náš bunker nie je zarovnaný ale tým sa budeme zaoberať neskôr.

Označme stĺpec alebo riadok, ktorý chceme rozdeliť, a v menu Patch vyberme Split. V našom prípade začneme stĺpcom.

vertex4


Už máme dve mriežky. Pokračujte v tomto procese okolo vašeho bunkra. Po každom rozdelení dostanete vždy dve mriežky.

Kliknite pre video {200kb}


Naučili sme sa základy rozdelovania mriežky, teraz si upravme vchod do bunkra ktorý sme si nechali na neskôr. Zarovnajte riadky a stĺpce mriežky s krajmi vchodu, ako sme to robili nedávno.

vertex6


Ak to máme hotové a neprečnieva nám žiadny terén v bunkri môžeme tie časti ktoré sme rozdelili vymazať.

Kliknite pre video {120kb}


Tak sme to úspešne dokončili máme náš bunker "spojený" s terénom. Čím viac komplexnejší objekt ktorý sa prekrýva s terénom, tým viac práce budete mať. Nakoniec si pozrite výsledok :

vertex8


 

Napísať otázku k tutoriálu

Meno: Dátum:
Kontrolný kód : 5 + sedem =