Editovanie terénu
31.01.2007 - 17:32,
(Autor: tomoxm)
Prvou vecou ktorú potrebujeme urobiť je veľká mriežka terénu. Spraváme to tak že v pohľade zhora urobíme brush veľký 798x798 bodov a potom v menu Patch vyberieme Simple Terain Mesh. Objaví sa nám dialógové okno, v ktorom si vyberáme hustotu mriežky, ja som vybral 15x15. Čím vyššia hustota mriežky je tým vyšší kopec sa dá urobiť.

1


Veľmi rád používam nastavenie renderovania mriežky ako "wireframe", pretože mi to pomáha vidieť ostrosť mriežky.

2


S označeným terénom stlačte klávesu "Y", týmto sa vám otvorí dialógové okno "Advanced Patch Editing Options". "Inner" a "outer" okruhy (radius) kontrolujú plochu ktorou budeme editovať terén. "Amplitude" určuje do akej výšky, resp. hĺbky pôjdeme. Ostatné možnosti si popíšeme nižšie.

3


Tieto možnosti budete používať asi najčastejšie, takže si ich popíšeme. Pre tieto možnosti platí, že na to aby fungovali musíte držať zároveň s tlačítkom myši aj klávesu "ALT".

Paint Height : zvyšuje terén ak klinete ľavým tlačítkom, ak kliknete pravým tak sa terén znižuje.

Flatten : služí na zarovnanie kopcov, resp. údolí po použití možnosti "Height” v ľavom dolnom rohu dialógového okna. Vložte výšku (Height) akú chcete mať a kliknite ľavým tlačítkom myši nad touto oblasťou.

Smooth : je pekný nástroj na “vyšistenie” vašej práce. S touto funkciou môžete použiť hociktoré tlačítko na myši na teréne. Takto sa vám "znormalizuje" výška vašeho terénu takže ho nebudete mať veľmi špicatý.

Grab Value : je rozšýrená funkcia "Flatten"u. Táto funkcia slúži na skopírovanie výšky terénu a následné použitie na inej časti. Po použití sa automaticky prepnete do funkcie "Flatten".

Tak a teraz sme pripravený na použitie nejakej z týchto funkcií na našej testovacej mape. Najprv začneme s funkciou "Paint Height" a urobíme kopec. Nezabudnite držať klávesu "ALT" a ľavé tlačítko myši.

4


Potom sa posunme trochu doľava (alebo je to len na vás) a spravíme si údolie. Použite zase "ALT" a teraz pravé tlačítko myši.

5


Použitím funkcie "Smooth" na kopci a údolí môžeme znormalizovať rozdiely vo výške. Môžete použiť hociktoré tlačítko.

6


Máme plochu ktorú chceme mať v nejakej výške. Použijeme funkciu "Flatten" a do políčka "Height" napíšeme nejakú hodnotu (ja som použil 0). Použite ľavé tlačítko myši.

7


Teraz použijeme funkciu "Smooth" na vyčistenie našej práce. To je koniec, skúste tomuto terénu pridať nejakú textúru, pridajte svetlo, štartovnú pozíciu, oblohu a môžete si váš terén vyskúšať.

8


Poznámka : Sú tu menšie problémy s textúrami pre terén ktoré obsahujú v názve "_" a ktoré majú okolo textúry biele ohraničenie. V hre budú priechodné (spadnete do nich, tzn nie pevné) a tieto textúry ani nepodporujú alpha kanály.

 

Napísať otázku k tutoriálu

Meno: Dátum:
Kontrolný kód : 5 + sedem =