Osvetlenie mapy
31.01.2007 - 17:29,
(Autor: tomoxm)
Poznámka : Tento typ svetla o ktorom si povieme v tomto tutoriály je svetlo ktoré sa správa ako štandardná lampa. Nie je to slnečné svetlo a tieto typy svetiel nebudeme používať na osvetlenie veľkých vonkajších plôch.

Na pridanie svetla do vašeho levelu kliknite pravým tlačítkom v nejako 2d pohľade na miesto na mape. Vyberte "light" (svetlo) zo zoznamu ktorý sa vám objaví. Takže by to malo vyzerať takto :

1


V tomto momente je svetlo biele s vnútorným dosahom 300 jednotiek. Zmeníme si farbu svetla. Sú dve možnosti ako na to :

1.) S označeným svetlom (červený box) stlačíme klávesu "k". Otvorí sa nám okno s výberom farby. Jednoducho si vyberte farbu a kliknite na OK. Tu sme si vybrali červenú :

2


2.) S označeným svetlom stlačme klávesu "n". Otvorí sa nám okno "entities properties". Do položky key napíšte "_color" (bez úvodzoviek). Do položky value napíšte RGB (red green blue) farby v rozmedzí od 0 do 1, napríklad pre modrú farbu bude toto číslo vyzerať takto : 0.0 0.0 1.0 , červená : 1.0 0.0 0.0 atď. Stlačte ENTER a svetlo by sa malo zmeniť na farbu akú ste si vybrali.

3


Zmena dosahu svetla sa robí tak isto ako náš druhý prípad zmeny farby. Len trochu zmena je že budeme zadávať iné hodnoty. Takže keď máme otvorené okno "entity properties" (ak nie stlačte znova "n"), napíšte do políčka key : light a do value nejaké číslo. Toto číslo je "dosah" svetla.

4


Poznámka 1 : Vždy majte "zdroj" svetla, napr. z lampy. Takto bude vyzerať vaša mapa profesionálnejšie.
Poznámka 2 : Vnútorný odsah svetla by sa nemal nikdy dotýkať alebo presahovať napríklad stenu, inak budete mať chybu (tzv. light leak). A bude to trochu vyzerať čudne.

 

Napísať otázku k tutoriálu

Meno: Dátum:
Kontrolný kód : 5 + sedem =