Prvá miestnosť
31.01.2007 - 17:25,
(Autor: tomoxm)
Prvé čo urobíme si vyberieme textúru "caulk". Choďte do zoznamu textúr a vyberte "common". Po menšej pauze, pri ktorej editor nahráva textúry sa vám objavia v zozname textúr (klávesa T) všetky textúry z položky "common" (je ich viac ako ich vidíte a preto ak ich chcete vidieť viac buď použite pravé posuvnítko alebo držte pravé tlačítko a posúvajte myšou dole). Vyberte textúru "caulk". Ak neviete ako vyzerá tu je obrázok :

1


Poznámka o textúre "caulk": V základných podmienkach CALK určuje kompileru že ich môže ignorovať keď vykresľuje svet. Táto textúra sa používa často pre stranu brushu ktorú hráč nikdy neuvidí.

Ideme si spraviť miestnosť. Neurobíme to ako v iných tutoriáloch pomocou "hollow" tlačítka ale budeme budovať miestnosť stenu po stene. Je to tak lepšie pretože funkcia "hollow" nie vždy vykresľuje brushy správne. Takže teraz si spravíme dlážku (floor).

V pohľade shora kliknite ľavým tlačítkom a ťahajte plochu - spravte ju veľkú 256x256 bodov. Ak sa vám to nepodarí hneď na prvý krát to nevadí, ak kliknete ľavým tlačítkom nad hranu ktorú chcete zväčšit a posuniete myš hore resp. do strany, váš brush sa zväčší. V stavovom riadku budete vidieť že výška tohoto brushu je 8 bodov. Takto je to vporiadku, presunte tento brush na začiatok mriežky do bodu 0,0. Urobíte to tak že ľavým tlačítkom do stredu brushu a presunutím na tieto hodnoty. Červená čiara okolo brusha indikuje že práve tento brush je označený. Ak ste to už dokončili stlačte klávesu "ESC" na odznačenie brusha.

2


Miestnosť nemá len podlahu, mali by sme spraviť aj steny. Potiahnite stenu vedľa vašej podlahy ako je to zobrazené na obrázku dole. Spravte tieto steny 16 bodov široké. V pohľade zboku, alebo spredu (side, front) vydvihnite túto stenu do výšky 256 bodov. S označenou stenou ktorú sme práve spravili teraz stlačte klávesu "space" (medzera). Takto skopírujeme stenu (môžete takto kopírovať čokoľvek, napríklad aj entity). Presunte skopírovanú stenu na druhú stranu podlahy. Pozrite obrázok :

3


Spraváme si druhé dva steny. Skopírujte jednu z vašich hotových stien a stlačte klávesu "R". Týmto sa vám aktivuje tzv. "Free rotation" mód čo znamená "voľné otáčanie". Otočme našu stenu o 90 stupňov. Po dokončení otáčania stlačte znova klávesu "R". Presunte brush na pozíciu kde má byť. Skopírujte aj túto stenu a presunte ju na druhú stranu, takže by sme už mali mať niečo ako miestnosť bez stropu.

4


Na dokončenie miestnosti v pohľade spredu skopírujte podlahu a presunte ju hore nad miestnosť tak aby ste vytvorili strop. Takto ste dokončili miestnosť. Malo by to vyzerať takto :

5


Teraz si poďme otextúrovať vnútrajšok miestnosti. Preuňte kameru tak, aby ste videli vnútrajšok miestnosti v 3D pohľade. Teraz potrebujeme otextúrovať len 6 strán ktoré hráč bude vidieť (každý brush má 6 strán). Na to aby sme označili len jednu stranu z týchto 6 strán stlačíme kombináciu kláves CTRL + SHIFT + ľavé tlačítko myši na stenu ktorú chceme označiť. Označme 4 vnútorné steny a vyberme z menu Textures -> austria/walls. Označíme textúru podľa obrázku (alebo si môžete vybrať vlastnú je to len na vás) :

6


To isté spravíme aj s podlahou a stropom, až na to že na strop a podlahu použijeme rôzne textúry. Napríklad na strop použijeme textúry z menu Textures -> austria/ceiling a na podlahu austria/floor. Takže máme otextúrovanú miestnosť. Teraz si pridajme svetlo. V pohľade zhora kliknite pravým tlačítkom a vyberte zo zoznamu "LIGHT" čo znamená svetlo. Vložili sme svetlo teraz ho presunme tak aby bolo v strede miestnosti.

7


Keď máme pridané svetlo stačí už len pridať štartovnú pozíciu hráča (player start) čo znamená že tam sa objavíme po štarte mapy (). Pre Multiplayerové mapy musíet zadať iné štartovné pozície ale to je na iný tutoriál. Stlačte klávesu "ESC" na odznačenie všetkého Kliknite pravým tlačítkom na pohľad zhora a vyberte info->player_start. Uvidíte červenú entitu. Presunte ju nad podlahu.

8


Môžete si všimnúť že v player_start entite je šípka, táto určuje akým smerom sa bude človek po "respawne" pozerať. Dokončili ste vašu miestnosť a teraz ju už len stačí skompilovať a spustiť v hre.

 

Napísať otázku k tutoriálu

Meno: Dátum:
Kontrolný kód : 5 + sedem =
 
Autor : poet
1.01.2010 - 22:53
zdravim, ako je mozne ze ked podla navodu oznacim tie strany stien a dam texturu tam mi to neukážev kamere? stale mam coulk